#Rodzaje formatów i do czego służą

+48 500 310 980

Rodzaje formatów i do czego słóząJPG (lub JPEG)

JPG i JPEG są wymienne. Obie mają to samo znaczenie. Różne rozszerzenia plików wynikają z wcześniejszych wersji systemu Windows.

JPG są jednym z najpopularniejszych formatów plików graficznych i kompresują obraz, znacznie zmniejszając rozmiar pliku. Na przykład aparaty cyfrowe lub smartfony używają tego jako podstawowego formatu pliku.

JPG jest uważany za „stratny” – co oznacza, że ​​gdy dane są skompresowane, niepotrzebne informacje są trwale usuwane z pliku, dzięki czemu idealnie nadaje się do udostępniania i przechowywania.

Pliki JPG o wysokiej rozdzielczości (300 dpi) mogą być używane do drukowania, a pliki JPG o niskiej rozdzielczości (72 dpi), mimo że nie nadają się do drukowania, są dobrym wyborem w przypadku Internetu. Ich małe rozmiary plików są idealne do optymalizacji czasu ładowania strony internetowej.

Nadaje się do

Plusy:

Minusy:

-Sieć w rozdzielczości 72 dpi

-Drukowanie w rozdzielczości 300 dpi

-Mały rozmiar pliku
Szeroko obsługiwany
-Dobra gama kolorów

-Kompresja stratna

Nie radzi sobie dobrze

 z tekstemGIF

GIF to bezstratny format plików graficznych, który obsługuje zarówno obrazy animowane, jak i statyczne. Tworząc zmniejszone formaty plików bez pogorszenia jakości wizualnej, GIF-y są szeroko stosowane w Internecie.

Ze względu na ograniczenia kolorów format GIF nie nadaje się do reprodukcji złożonych kolorowych fotografii, ale dobrze nadaje się do prostszych obrazów z jednolitymi obszarami koloru.

Nadaje się do:

Plusy

Minusy

-Reklama internetowa i banerowa
-Animowana ruchoma

grafika

-Dobry do prostych animacji i filmów
-Mały rozmiar pliku

-Ograniczony do 256 kolorów
tylko w sieciPNG

PNG zostały opracowane jako ulepszona alternatywa dla formatu GIF w celu zwalczania ograniczeń kolorów. Podobnie jak GIF, pliki PNG wykorzystują bezstratną kompresję, co pozwala na łatwe przechowywanie, udostępnianie i są idealne do użytku w Internecie.

Pliki PNG mają niską rozdzielczość i nie nadają się do druku (chyba że znasz uroczą agencję projektową, która przekonwertuje dla Ciebie inny format).

Nadaje się do:

Plusy:

Minusy:

-Korzystanie z Internetu

-Powszechnie akceptowany
-bezstratny

-Sieć tylko
-wspierać Tylko kolor RGB

TIFF

Formaty TIFF są najczęściej obsługiwanym formatem na wszystkich platformach. Zwykle duże pliki służą do przechowywania oryginalnych obrazów lub grafiki bez utraty jakości.

Nadaje się do:

Plusy:

Minusy:

-Przechowywanie oryginalnych obrazów/grafik wysokiej jakości

-Bezstratne, wysokiej jakości obrazy
-Kompatybilny z wieloma formatami

-Duży rozmiar pliku
-Nie nadaje się do użytku

w InterneciePDF

Pliki PDF (przenośny format dokumentów) zostały stworzone w celu ułatwienia udostępniania dokumentów i są kompatybilne z wieloma platformami, oprogramowaniem i systemami operacyjnymi. Dokument jest konwertowany do formatu PDF, gdy nie wymaga modyfikacji i można go z łatwością wydrukować, wysłać pocztą e-mail, połączyć i pobrać. To właśnie lubimy słyszeć!

W 99,99% przypadków ostateczne pliki graficzne Glow są wysyłane do druku w formacie PDF.

Nadaje się do:

Plusy:

Minusy:

-Udostępnianie informacji
-Przeglądanie informacji

-Łatwe udostępnianie Do
pobrania z linku Do
druku

-Nieedytowalne

(bez oprogramowania)PSD

Pliki PSD to pliki PhotoShop , format opracowany przez firmę Adobe. Często używane w projektowaniu, powstają podczas edycji lub manipulacji zdjęciami, grafiką lub projektowaniem cyfrowym i witryn internetowych. 

Często duże pliki , mogą zawierać wiele warstw i można je edytować w celu przyszłych adaptacji.

Nadaje się do:

Plusy:

Minusy:

-Obróbka obrazu w programie Photoshop
-Sieć i projektowanie cyfrowe

-Bezstratny
-Wspiera warstwy
-Edytowalny

-Wymaga oprogramowania

do edycji
dużego rozmiaru plikuEPS

Pliki EPS mogą zawierać wektory (obraz cyfrowy utworzony przy użyciu ścieżek i kształtów, które nie składają się z siatki pikseli, dzięki czemu można je skalować do dowolnego rozmiaru bez pogorszenia jakości), obrazy i tekst. Często używane do tworzenia logo lub grafiki na dużą skalę, pliki EPS są obsługiwane przez wiele aplikacji do edycji.

Nadaje się do:

Plusy:

Minusy:

-Tworzenie logo na
dużą skalę

-Skalowalny do dowolnego rozmiaru
-Bezstratny
-Kompatybilny z wektorami
-Idealny do drukowania

-Wymaga oprogramowania

do edycjiAI

AI to skrót od Adobe Illustrator i, podobnie jak PSD, jest formatem pliku opracowanym przez, zgadliście… Adobe. Używane do tworzenia projektów wektorowych, pliki AI to pliki graficzne używane do tworzenia plików EPS i PDF.

Nadaje się do:

Plusy:

Minusy:

-Tworzenie grafiki wektorowej
-Eksportowanie plików EPS i PDF

-Skalowalny do dowolnego rozmiaru
-Kompatybilny z wektorami
-Edytowalny

-Wymaga oprogramowania

do edycjiINDD

INDD lub IMDL (starsza wersja pliku) to typ pliku używany przez Adobe InDesign. Program InDesign służy do tworzenia układów stron i może zawierać obrazy, obiekty oraz stylizację tekstu. Może być używany do projektowania gazet, książek, broszur i innych profesjonalnych układów.

Nadaje się do:

Plusy:

Minusy:

-Projektowanie grafiki do druku i cyfrowo

-Edytowalny

-Wymaga oprogramowania do edycji
Mamy nadzieję, że to pomoże trochę wyjaśnić sprawę formatów.  Podsumowując, najważniejsze punkty, które musisz wynieść z tego bloga i główne formaty, które musisz znać, to:

  • Jeśli obrazy są przeznaczone do Internetu lub Internetu, użyj formatu JPEG, PNG lub GIF. (wersje 72 dpi)
  • Jeśli obrazy są przeznaczone do druku, użyj .EPS (wektorowy), .PDF (wektorowy) lub .TIFF (300 dpi).
  • Jeśli chcesz zachować wersję, którą można edytować, wybierz natywny format pliku oprogramowania.
  • Jeśli chcesz dostarczyć plik do drukarki, użyj pliku .PDF (jakość prasowa) lub .EPS


Najlepszy format do użycia w Internecie:

SVG

Najnowszy ze wszystkich typów plików, SVG (Scalable Vector Graphics) to format pliku obrazu wektorowego wydany w 2001 roku i jest bardziej wydajny niż inne formaty plików odpowiednie dla Internetu. W przeciwieństwie do formatów rastrowych widzianych w JPG, GIF i PNG, obraz SVG pozostaje ostry i wyraźny w dowolnej rozdzielczości i rozmiarze. 

Dzieje się tak, ponieważ SVG jest rysowany z matematycznie zadeklarowanych kształtów i krzywych, a nie pikseli. SVG mogą być animowane, obsługiwać przezroczystość i dowolne kombinacje kolorów lub gradientów.

SVG to bezstratny format plików, taki jak GIF i PNG, i zwykle są to dość duże pliki w porównaniu z innymi formatami internetowymi.


Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.