grafik komputerowy czym się zajmuje, grafik komputerowy

+48 500 310 980

Grafik komputerowy czym się zajmuje


Grafik komputerowy czym się zajmuje? to osoby zajmujące się komunikacją wizualną, które tworzą koncepcje ręcznie lub przy użyciu specjalistycznego oprogramowania do projektowania graficznego. Przekazują pomysły, które mają inspirować, informować lub przyciągać konsumentów za pomocą fizycznych i wirtualnych form sztuki, które zawierają obrazy, słowa lub grafikę. Poprzez stałą komunikację z klientami, klientami i innymi projektantami dbają o to, aby ich projekty trafnie odzwierciedlały pożądany przekaz i skutecznie wyrażały informacje.

 Szukasz kreatywnej kariery w dziedzinie projektowania wizualnego, która wiąże się ze współpracą z innymi kreatywnymi osobami lub bezpośrednio z klientami? Możesz rozważyć karierę Grafika komputerowegoW tym artykule:

 1. Kim jest grafik?
 2. Czym zajmuje się grafik?
 3. Jak wygląda miejsce pracy grafika?
 4. Czy graficy muszą mieć umiejętność rysowania?
 5. Gdzie można znaleźć inspirację do projektowania graficznego?
 6. Jaka jest różnica między grafikiem a ilustratorem?
 7. Jakie są dobre rady dla studentów projektowania graficznego?
 8. Jak to jest być grafikiem?
 9. Czy graficy muszą umieć kodować?
 10. Jakie są największe różnice w projektowaniu do druku i w Internecie?
 11. Czy powinienem zostać grafikiem?
 12. Czy graficy są zadowoleni?
 13. Jacy są graficy?
 14. Jak długo trwa zostanie grafikiem?


Projektanci graficzni łączą sztukę i technologię, aby komunikować pomysły, wykorzystując różnorodne elementy projektu w celu uzyskania efektów artystycznych lub dekoracyjnych. Opracowują ogólny układ graficzny i projekt produkcji reklam, broszur, magazynów i raportów korporacyjnych. Zwykle rozpoczyna się to od stworzenia przybliżonych ilustracji pomysłów projektowych, ręcznie szkicując lub za pomocą programu komputerowego.


Grafik pracujący nad projektem na swoim komputerze.Ostatecznym celem grafika jest, aby firma, która ich zatrudniła, była rozpoznawalna i widoczna. Używając tekstu, obrazów i różnych mediów, przekazują konkretną ideę lub tożsamość do wykorzystania w reklamach i promocjach. Media mogą obejmować czcionki, rozmiar, kształty, kolory, projekt nadruku, fotografię, animację, logo i billboardy.

Projektanci graficzni często współpracują przy projektach z innymi grafikami, specjalistami od marketingu cyfrowego , animatorami multimedialnymi , programistami , dyrektorami artystycznymi i projektantami stron internetowych . Używając tekstu w layoutach, ściśle współpracują z copywriterami , którzy piszą sformułowania i decydują, czy słowa zostaną umieszczone w nagłówkach, akapitach, listach lub tabelach.

Grafik komputerowy


Obowiązki grafika obejmują:

 • Spotkaj się z klientami lub dyrektorem artystycznym, aby ustalić zakres projektu
 • Doradzaj klientom w zakresie strategii dotarcia do określonej grupy odbiorców
 • Określ przesłanie, które projekt powinien przedstawiać
 • Twórz obrazy, które identyfikują produkt lub przekazują wiadomość
 • Opracuj grafikę i obrazy wizualne lub dźwiękowe do ilustracji produktów, logo i stron internetowych
 • Twórz projekty ręcznie lub za pomocą pakietów oprogramowania komputerowego
 • Wybierz kolory, obrazy, styl tekstu i układ
 • Zaprezentuj projekt klientom lub dyrektorowi artystycznemu
 • Uwzględnij w finalnym projekcie zmiany zalecane przez klientów
 • Przejrzyj projekty pod kątem błędów przed ich wydrukowaniem lub opublikowaniem

Dokąd może Cię zabrać dziedzina projektowania graficznego? Istnieje wiele dróg, na które możesz zwrócić uwagę, takich jak:


 • Dyrektor kreatywny - Zarządzaj zespołem kreatywnym, który tworzy wizualizacje dla brandingu produktów, kampanii reklamowych itp.
 • Dyrektor artystyczny — zarządzaj i koordynuj pracę artystów produkcyjnych i ilustratorów, aby upewnić się, że projekty są ukończone na czas i w sposób satysfakcjonujący klienta.
 • Menedżer produkcji artystycznej — zarządzaj aspektem produkcyjnym generowania i tworzenia sztuki, koncentrując się na poprawie wydajności i obniżeniu kosztów.
 • Projektant opakowań — Twórz i projektuj opakowania dla marketingu i/lub produktów pod względem zarówno projektu, jak i konstrukcji fizycznej.
 • Brand Identity Developer - Opracuj tożsamość marki dla różnych organizacji.
 • Visual Image Developer — Twórz obrazy i projekty poprzez modelowanie 3D, fotografię i edycję obrazów.
 • Dziennikarz wizualny - Między innymi tworzysz grafiki informacyjne zwane infografikami. Może to być do druku lub aplikacji cyfrowej.
 • Broadcast Designer - Twórz projekty wizualne i media elektroniczne do wykorzystania w produkcjach telewizyjnych.
 • Projektant logo — stwórz wizualną ekspresję kluczowego przesłania lub wartości organizacji. Jest to również kluczowy aspekt tożsamości marki — chociaż w projektowaniu tożsamości przenosisz logo i tożsamość projektu do przodu we wszystkich materiałach brandingowych.
 • Projektant interfejsów — Twórz graficzne interfejsy użytkownika i zwykle pracuj dla firm zajmujących się tworzeniem stron internetowych.
 • Web Designer — Twórz grafikę, układy i strony dla witryn internetowych.
 • Programista multimedialny — zastosuj umiejętności projektowania graficznego do dźwięku i/lub ruchu.

Polecam również sprawdzic artykuł w tym temacie z aplikuj.pl 

Programista treści — twórz pisemną, graficzną, wideo, dźwiękową lub inną zawartość multimedialną w zależności od swojego briefu.Grafik komputerowy czym się zajmuje

Czy nadajesz się na grafikę?


Projektanci graficzni mają różne osobowości . Zwykle są jednostkami artystycznymi, co oznacza, że ​​są kreatywne, intuicyjne, wrażliwe, elokwentne i ekspresyjne. Są nieustrukturyzowane, oryginalne, niezgodne i innowacyjne. Niektórzy z nich są również przedsiębiorczy, co oznacza, że ​​są żądni przygód, ambitni, asertywni, ekstrawertyczni, energiczni, entuzjastyczni, pewni siebie i optymistyczni.


 

Projektowanie graficzne nabiera coraz większego znaczenia w sprzedaży i marketingu produktów. Dlatego graficy często ściśle współpracują z osobami zajmującymi się reklamą i promocjami, public relations i marketingiem. Często projektanci specjalizują się w określonej kategorii lub typie klienta. Na przykład niektórzy tworzą napisy do filmów, podczas gdy inni pracują z mediami drukowanymi i tworzą znaki lub plakaty. Niektóre osoby z doświadczeniem w projektowaniu graficznym uczą w szkołach projektowania, kolegiach i uniwersytetach.


Ogólnie rzecz biorąc, graficy pracują w jednym z trzech środowisk pracy. Dlatego odpowiedź na to pytanie zależy od wybranej opcji.


Praca jako wewnętrzny grafik

Praca w firmie oznacza, że ​​jesteś zatrudniony w organizacji o ugruntowanej pozycji, a Twoja praca kręci się wokół jednej marki lub jednej grupy powiązanych marek. Projektanci graficzni w tego rodzaju rolach mają tendencję do bycia generalistami. Posiadają szeroki zakres ogólnych umiejętności projektowych, dzięki czemu są w stanie zaspokoić wszystkie kreatywne potrzeby firmy.

Zalety pracy we własnym zakresie

 • Zalety tradycyjnego środowiska pracy: oddzielenie domu od pracy; współpraca z kolegami w społecznym miejscu pracy; korzyści firmy
 • Stała wypłata: stabilność bez konieczności budowania klienteli
 • Możliwości awansu: możliwość wspinania się po szczeblach kariery korporacyjnej
 • Jedna marka lub zestaw do rozwoju: pojedyncze skupienie pozwala projektantom na dogłębne zrozumienie marki, stylu i docelowych odbiorców organizacji; możliwość zbudowania długoterminowej strategii i zobaczenia wyników, jakie przynosi.

Wady pracy we własnym zakresie

 • Więcej zasad: ugruntowana marka firmy może być restrykcyjna; wymaga wymyślania nowych pomysłów zgodnie z wytycznymi marki
 • Więcej komunikacji: prawdopodobnie będziesz musiał wyjaśnić i uzasadnić swoje projekty osobom niebędącym projektantami
 • Środowisko nieprojektowe: przestrzeń biurowa może nie być optymalizowana z myślą o projektantach; będzie mniej, jeśli w ogóle, innych projektantów do współpracy
 • Praca jako agencja graficzna Agencje graficzne
 • są zatrudniane przez klientów zewnętrznych do tworzenia kreatywnych prac. W takim środowisku projektanci zazwyczaj pracują z różnymi markami. Zadania są zazwyczaj krótkoterminowe, oparte na projekcie i ograniczone do określonej kampanii.

Zalety pracy w agencji

 • Oczekiwanie doskonałości projektowej: menedżerowie i współpracownicy, którzy są projektantami i/lub zaznajomieni ze światem designu; wysokie wymagania profesjonalizmu; różnorodne możliwości rozwoju umiejętności projektowych; ogólnie mniej opóźnień w komunikacji niż może wystąpić podczas pracy z osobami niebędącymi projektantami
 • Ugruntowane procesy i mentorzy: agencje mają tendencję do usprawniania swoich procesów i systemów, podobnie jak starsi projektanci wśród personelu, co tworzy produktywne środowisko uczenia się dla nowych projektantów
 • Skoncentruj się na projektowaniu graficznym: zadania niezwiązane z projektowaniem są niezwykle rzadkie; codzienna praca zawsze mieści się w sferze projektowania graficznego

Wady pracy w agencji

 • Mniejsze bezpieczeństwo pracy: agencje zatrudniają pracowników, aby dopasować się do umów, które mają; w przypadku zapadnięcia się listy projektów istnieje ryzyko zwolnień ze względu na konieczność zmniejszenia liczby grafików
 • Rygorystyczne godziny: ustawienia agencji są szybkie, z napiętymi terminami; okazjonalne późne noce na zakończenie projektu nie są rzadkością

Praca jako niezależny grafik

 • Niezależni graficy odpowiadają za coś więcej niż tylko projektowanie graficzne. Są odpowiedzialni za każdy aspekt swojej działalności, od marketingu i relacji z klientami po księgowość i fakturowanie. Rola ta wymaga znacznej samodyscypliny i poświęcenia.

Zalety pracy jako freelancer

 • Lokalizacja: brak dojazdów; elastyczność pracy z dowolnego miejsca dzięki Wi-Fi
 • Wolność twórcza: elastyczność twórcza; wybierz pracę, która rzuca wyzwanie i inspiruje

Skrojony na miarę harmonogram: dostosuj godziny pracy do pożądanego stylu życia, o ile nadążasz za obciążeniem pracą i pozostajesz produktywny

Grafik komputerowy czym sie zajmuje

Wady pracy jako freelancer

Brak współpracowników: zasadniczo będziesz pracować sam we względnej izolacji, w środowisku bez współpracy, co może czasami podważać twoją motywację
Polowanie i licytacja o pracę: projekty nie wylądują na twoim biurku; będziesz musiał aktywnie poszukiwać – a czasem rywalizować o projekty
Nierzetelne wynagrodzenie bez świadczeń: wynagrodzenie może się znacznie różnić z miesiąca na miesiąc, w zależności od przepływu pracy; ubezpieczenie zdrowotne, urlop macierzyński i konta emerytalne będą Twoim obowiązkiem. 

Znając odpowiedź na to pytanie grafik komputerowy czym się zajmuje, jesteś już wstanie samodzielnie podjąć decyzje o tym czy chciałbyś nim zostać. Nie ważne jaką drogę obejmiesz życzymy samych sukcesów 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.