Kreatywność, jak pobudzić kreatywność, jak być kreatywnym, ćwiczenia na kreatwnośc

+48 500 310 980

13 lekcji na temat twórczego postępu od artystów i projektantów


Czasami robiliśmy za dużo; czasami robiliśmy za mało. Próbowaliśmy wielu różnych rzeczy i wiele z nich zawiodło. Ale szybko do 2022 r. i nadal jesteśmy silni. I nadal robimy to, co kochamy: wspieramy twórców na całym świecie, zwłaszcza tych niedostatecznie reprezentowanych.


Kreatywność


Jeśli jednak jesteś na początku swojej kariery, będziesz miał z nami wiele wspólnego na początku, kiedy nie byliśmy jeszcze całkiem stabilni i wciąż zastanawialiśmy się, co chcemy zrobić i jak to osiągnąć.Aby pomóc, poprosiliśmy naszą społeczność o najlepsze porady dotyczące postępów twórczych, a poniżej dzielimy się ich najważniejszymi wskazówkami. Zastrzeżenie: nigdy nie przestajesz się uczyć ani rozwijać – to część zabawy, więc nie martw się, jeśli jesteś już mocno w swojej karierze i wciąż się zastanawiasz: to normalne. Mamy jednak nadzieję, że poniższa rada jest pomocna i uspokajająca.1. Bądź szczery
Kiedy walczysz o sukces, kuszące jest, aby spróbować stworzyć obraz nieomylności. Ale w rzeczywistości popełnianie błędów jest normalne. Projektant stron internetowych i fotograf Mike Hindle uważa, że ​​uczciwość jest najlepszą polityką, nie tylko z moralnego punktu widzenia, ale także z punktu widzenia kariery.

„Kiedy robisz monumentalne schrzanienie, jak wszyscy od czasu do czasu, bądź w 100% otwarty ze swoim klientem, jednocześnie wyjaśniając, jak to naprawisz” – radzi. Będą szanować twoją uczciwość. Niektórzy z moich najlepszych klientów są wynikiem tego właśnie momentu."2. Bądź cierpliwy wobec klientów
Oprócz uczciwości klienci docenią twoją cierpliwość. Tak, to naturalne, że chcesz zagłębić się w proces twórczy i zacząć produkować pracę. Ale czasami jest to przedwczesne i ważne jest, aby poczekać, aż naprawdę zrealizujesz koncepcję i wciągniesz wszystkich na pokład.

„Kiedy wchodzisz w pętlę sprzężenia zwrotnego z klientem, co wydaje się pedantyczne popychanie pikseli, często dzieje się tak dlatego, że czuje, że coś jest nie tak, ale nie potrafi wyjaśnić, dlaczego” – wyjaśnia Nick Ellis, partner kreatywny i założyciel Halo Studio . „Czasami po prostu trzeba zacząć od nowa”. Albo, jak ujął to dyrektor strategii marki Paul Bailey : „Czasami konieczny jest krok wstecz, zanim będziesz mógł ruszyć do przodu”.3. Zdobądź mentora
Kiedy zaczynasz, wszyscy powiedzą ci, abyś trzymał się swoich celów, spuścił głowę i skoncentrował się na swoich marzeniach. Ale dobrze jest też po drodze kontaktować się z innymi.

„Myślę, że moim największym błędem było biec w złym kierunku z pełną prędkością, nawet nie wiedząc!” mówi artystka i projektantka June Mineyama-Smithson . „Więc najpierw dostałem mentora z Centrum Biznesu i IP , a także pracowałem z trenerem biznesu i współmentorem Danim Molyneux , aby utrzymać się w ryzach”.4. Znajdź swoją niszę
Jako ludzie naturalne jest chcieć zadowolić innych. Ale próba bycia wszystkim dla wszystkich może odciągnąć cię od twoich prawdziwych pasji i ostatecznie zaszkodzić twoim perspektywom na sukces zawodowy.

To lekcja, której boleśnie nauczył się wielokrotnie nagradzany ilustrator koncepcyjny Ollie Hirst . „Dla mnie to była wielka sprawa, zdałem sobie sprawę, że to w porządku być niszowym i skupiać się na swoich zainteresowaniach” – wspomina. „Próba zilustrowania wszystkiego nie była dla mnie skuteczną strategią. Znalazłem znacznie większy sukces, pozostając wiernym sobie”.

Artysta Paul Phillips opowiada podobną historię. „Jedną z rad, która mnie zaskoczyła, było to, że powinienem skoncentrować się na aspekcie projektowania, w którym jestem najlepszy” – wspomina. „Moje portfolio zawierało trochę wszystkiego, od fotografii, przez wideo, po ilustrację. Ludzie są zdezorientowani zbyt dużą różnorodnością, więc radzę dowiedzieć się, w czym się wyróżniasz i skupić się na tym”.5. Pozostań otwarty na zmiany
Znalezienie niszy nie oznacza jednak, że musisz się jej trzymać na zawsze. Kariera twórcza to ewolucja, więc bądź otwarty na nowe pomysły.

Według słów artystki tekstyliów i ilustratora Jess Taylor : „Nie szufladkuj się, eksperymentuj i baw się dalej. Najlepszym sposobem na dalszy rozwój jest wypróbowywanie różnych rzeczy. Nawet jeśli postrzegana mądrość mówi, że Twój pomysł nie zadziała, szanse są dostrzegane mądrość może się mylić. I możesz nauczyć się czegoś, co zabierze Cię w ekscytujące miejsce.6. Otaczaj się pozytywnością
Społeczność kreatywna to ogólnie optymistyczna grupa ludzi, ale nie zawsze. Upewnij się więc, że inni Cię nie powstrzymują. „Największą lekcją, jakiej nauczyłem się od czasu, gdy zacząłem pracować solo w mojej firmie doradczej, Second Mountain Comms , jest to: otaczaj się pozytywnymi ludźmi” – mówi Ben Veals. „Wykorzystaj każdą możliwą okazję do współpracy, interakcji i uczenia się od dobrych ludzi – a także bądź dostrojony i unikaj negatywności”.

Head dodaje, że prawdziwy postęp przychodzi, gdy przestajesz porównywać się z innymi i opierasz się na swoich mocnych stronach. „Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, co lubisz twórczo i jak się rozwijasz” – mówi Ben. „A potem bądź gotów powiedzieć „nie” pracy, która nie jest dla ciebie odpowiednia”.7. Popełnij dużo błędów
Jednak pozytywność to nie to samo co doskonałość. Podczas gdy inni mogą chcieć wyświetlać obrazy idealnego życia i kariery na Instagramie, wszyscy wiemy, że w rzeczywistości nie ma czegoś takiego. W każdym razie za każdym razem, gdy rozmawiasz z najbardziej znanymi i odnoszącymi sukcesy twórcami, wszyscy powiedzą ci, że popełnianie błędów jest istotną częścią rozwoju kreatywnego.

Weźmy na przykład Iana Andersona, założyciela The Designers Republic . Jego najlepsza rada to: „Pozwól sobie popełniać błędy i uczyć się na nich. Rób to, co sprawia, że ​​jesteś szczęśliwy, kiedy tylko możesz. Porażka na własnych warunkach jest lepsza niż sukces na cudzych”.Grafik i entuzjasta czcionek Rohit Sharma zgadza się z tym. „Nie stresuj się, że robisz to idealnie!” nalega. „W nieładzie i chaosie jest piękno i nic nigdy nie będzie doskonałe. Zamiast tego dąż do ciągłego doskonalenia. Spójrz na szerszy obraz”.8. Rób przerwy
Ciężka praca jest niezbędna do odniesienia sukcesu jako twórca. Ale to nie znaczy cały czas! Upewnij się, że zarezerwowałeś czas na przerwy i święta, bo inaczej się wypalisz.

Jak to ujęła ilustratorka i artystka Frannie Gee : „Od czasu do czasu zrób krok, aby docenić rzeczy i ludzi wokół ciebie i ogólnie po prostu odpocząć. Myślę, że przepracowanie ma negatywny wpływ na moją pracę. Kierowco zwolnij."

Grafik Megan Vickers zgadza się. „Spędzanie czasu dla siebie jest bardzo ważne” – mówi. „Daje szansę na nicnierobienie i odejście od pracy. Nauczyłem się, że nie można być kreatywnym przez cały czas i trzeba zrobić sobie przerwę”.9. Myśl na wielką skalę
Niektóre z najbardziej kreatywnych rozwiązań wynikają z ograniczeń: jak mówi stare przysłowie, konieczność jest matką wynalazków. Jak radzi wielokrotnie nagradzana pisarka Lita Doolan : „Idź na dużą skalę: nawet przy niewielkim budżecie możesz myśleć na dużą skalę. Korzystaj z otwartych przestrzeni do tworzenia pracy i wybieraj porzucone rzeczy, aby stworzyć największą wersję pomysłu. wielka wizja”.
10. Bądź sobą
Najlepszą rzeczą w byciu kreatywnym jest to, że istnieje prawie nieskończona liczba sposobów podejścia do swojej kariery. A jednak, jak na ironię, jeśli spędzasz zbyt dużo czasu w mediach społecznościowych, możesz zostać wciągnięty w duszący konformizm.

„Przez długi czas starałem się być projektantem „właściwego rodzaju” – wspomina dyrektor artystyczny i projektant Khyati Trehan . „Przeskocz do lat pracy w różnych branżach i typach studiów projektowych. Nauczyłem się, że istnieje więcej niż jeden właściwy sposób robienia czegoś. Jest wiele praw”.11. Skup się na pracy
Na wypadek, gdybyś jeszcze nie zrozumiał wiadomości, najlepszym sposobem na rozwój swojej twórczej kariery jest skupienie się na pracy, a nie na tym, co robią, mówią lub (podobno) myślą inni ludzie. Blogerka wnętrz skandynawskich Nomita ujmuje to w prosty sposób. „Największą lekcją, jakiej się nauczyłem, jest to, że moją pracą jako twórcy jest tworzenie. Nie ocenianie mojej pracy ani ocenianie, czy innym się spodoba”.
12. Zamień negatywy w pozytywy
Nawet jeśli zastosujesz się do wszystkich tych rad, nadal będziesz napotykać wyzwania, porażki i wiele negatywnych emocji w swojej karierze. Ale kiedy życie daje ci cytryny, nadal możesz zrobić lemoniadę.

Jak radzi artystka wizualna Clare Taylor : „Zamień okropnych klientów w porady dla innych. Bądź hojny w doświadczeniach, aby inni nie musieli znosić bólu! sytuacji. Moim największym osobistym postępem jest nauka mówienia „nie”!”13. Bądź proaktywny
W niektórych karierach czasami możesz mieć tyle szczęścia, że ​​sukces wyląduje Ci na kolanach. Jednak w twórczej karierze to się nigdy nie wydarzy: musisz mieć własne szczęście.

Jak ujął to grafik Tony Clarkson : „Jeśli jest coś, co chciałbyś wypróbować, zajmij się tym, zanim się z tego wyrwiesz. Wyślij ten e-mail, napisz tę książkę, wprowadź tę pracę, zadzwoń pod ten numer”. Kreatywna trenerka Kristy Martino dodaje: „Jednym z największych kłamstw, jakie możesz sobie wmówić, jest to, że musisz czekać na inspirację, aby uderzyć.

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.